Куратори: Рустем Скибін і Влодко Кауфман
Нас вже не мало би бути, але ми є. Кримськотатарський народ кілька століть поспіль вимушено йде шляхом випробування на міцність колективного духу, пам’яті, віри та наміру зберегти й передати наступним поколінням власну ідентичність. Двічі вирваний із корінням зі своєї землі та розпорошений світом, він зміг зберегти свою культуру і прагнення щоразу повертатися в рідний дім-колиску — Крим.
Культурний ландшафт Криму-України неможливий без кримських татар — їхніх культури, історії, державності, традицій освіти, релігії, обрядів, побуту, мови, фольклору й мистецтва. Водночас багато українців має стереотипні упереджені погляди щодо кримськотатарського народу, нав’язані ще царською та радянською пропагандою.
У цьому проєкті ми розповідаємо неміфізовану історію кримських татар і знайомимо з культурою та мистецтвом кримськотатарського Криму. Проєкт повноцінно презентує шлях, який пройшов цей давній народ, і знайомить з його культурою та артефактами. Пізнаючи культуру та історію кримських татар, ми пізнаємо культуру та історію України.
Проєкт експонуватиметься у Кримському домі до 5 листопада 2022 року, а частина колекції ужиткового мистецтва буде передана в музей під відкритим небом "Пирогово" після відкриття у ньому Кримськотатарської садиби.
Складові ініціативи:
- Експозиція на теми: державність, спадковість, освіта, релігія, традиції, філокартія
- Нова колекція з близько 200 предметів ужиткового мистецтва
- Імерсивна екскурсія Бахчисараєм та його околицями (у доповненій реальності)
- 5 колискових пісень та музичні кліпи на них (анімовані малюнки кримськотатарських дітей)
- Кураторські екскурсії від Рустема Скибіна і Влодко Кауфмана
- Спецподія «Вечір поезії про Крим»
- Перформанси від театральної резиденції під кураторством Галини Джикаєвої
- VR-виставка